Google Indeksowanie to proces w którym witryny i ich treści są regularnie sprawdzane, gromadzone i wyświetlane w wynikach wyszukiwania. Oznacza to, że jeśli nie chcesz, aby konkretna podstrona Twojej strony była widoczna w wynikach wyszukiwania, może Ci się przydać wiedza o tym, jak zapobiec Google Indexowaniu.
Oto kilka wskazówek jak temu zapobiec:
Kody noindex
Kody „noindex” są metatagami, które można wstawić w sekcji kodu HTML na stronie internetowej. Przekazują one komunikat do wyszukiwarek, aby te nie indeksowały strony lub określonych podstron. Kody te mogą być bezpośrednio wprowadzone w pliku strony lub też mogą być wstawiane dynamicznie wybranym wpisom lub stornom.
Robots.txt
Roboty.txt to plik, który zawiera polecenia określające, które strony mają być indeksowane, a które nie. Umożliwia on określenie, które elementy witryny mają być dostępne dla wyszukiwarek, a które powinny zostać zablokowane. Określenie w nim stron nie ma wpływu na to, czy pozycja strony w wynikach wyszukiwania się poprawi czy nie, ale jest skuteczną metodą, aby Google nie katalogowało pożądanych podstron.
Bezpośrednie usunięcie ze wyników wyszukiwania
Jeśli strona już została zindeksowana przez Google, możesz bezpośrednio skorzystać z narzędzia Google do usuwania stron ze wyników wyszukiwania. Po wejściu na tą stronę zaloguj się na swoje konto Google i wybierz stronę do usunięcia. Oznacza to, że po skierowaniu tej prośby, strona nie będzie dostępna na wynikach wyszukiwania w ciągu maksymalnie kilku tygodni. Działa ono jedynie na wyniki wyszukiwania w ramach domeny i nie chroni przed indeksowaniem innych wyszukiwarek.
Ustanowienie listy blacklistowanej
Technika listy blacklistowanej polega na określeniu stron, fraz i adresów URL, które nie powinny być indeksowane przez wyszukiwarki. Użytkownicy mogą określać w niej strony, których nie chcą, aby mają one wpływu na inne elementy witryny. Te techniki są skuteczne, ale trzeba pamiętać, że mogą one mieć negatywny wpływ na treści, które są istotne dla witryny.
Tak więc, aby zapobiec Google Indeksowaniu konkretnej podstrony naszej witryny, można wdrożyć jedną z powyższych technik. Każda z nich ma swoje zalety i wady, ale jeśli ściśle się ich trzyma, można skutecznie uniknąć niepożądanego indeksowania.
Czy mogę określić, które podstrony naprawdę nie są indeksowane przez Google?
Niestety, nie możesz określić dokładnie, które strony Google nie indeksuje. Jednak możesz dokonać domniemanej oceny, patrząc na częstotliwość odwiedzin strony w Google Analytics oraz na wyniki wyszukiwania z użyciem Google.
Czym są nieindeksowane strony w wyszukiwarce Google?
Nieindeksowane strony w wyszukiwarce Google to strony, które Google nie zapisało jako część swojej indeksu stron internetowych. W związku z tym, te witryny nie będą widoczne w wynikach wyszukiwania. Oznacza to, że gdy wpiszesz słowo kluczowe, które może być użyte w wynikach wyszukiwania, strona internetowa, która nie jest indeksowana, nie będzie się pojawiać.
Czy Google indeksuje nieindeksowane strony?
Nie, Google nie indeksuje nieindeksowanych stron.
Co zrobić aby Google nie Indeksowało konkretnej podstrony naszej witryny?