Jak sprawdzic jak pozycjonuje się strona?

Jak sprawdzić jak pozycjonuje się strona?

Pozycjonowanie stron internetowych stało się jednym z najważniejszych elementów prowadzenia biznesu online. Oczywiście, na efekty pracy nad SEO nie trzeba czekać dziesiątków minut – po kilku tygodniach widać już pierwsze zwiększenia w ruchu na stronie. Jednak, jak sprawdzić, jak dobrze nasza strona wypada w oczach wyszukiwarek internetowych?

1. Narzędzie Google Analytics

Najłatwiejszym sposobem na sprawdzenie pozycji danego słowa kluczowego jest założenie konta w Google Analytics. Narzędzie to pokaże nam, na której pozycji wyszukiwarki umieszczają naszą stronę wśród konkurencji. Dlaczego warto wybrać właśnie tę opcję? Google analizuje całą masę danych, dlatego wyniki z nich pochodzące są zawsze jak najbardziej rzetelne.

2. Aplikacje dostępne online

Jeśli nie chcemy inwestować w Google Analytics, możemy skorzystać z bezpłatnych lub tych niewielkich aplikacji, dostępnych także online. Są to między innymi:

  • Wizytag – wyszukiwarka fraz kluczowych i analiza ich pozycji w wynikach wyszukiwań;
  • Senuto – narzędzie SEO dla początkujących;
  • SEMrush – posiada bardzo rozbudowany system analityczny. Obok statystyk odwiedzin naszej strony, dzięki SEMrush zobaczymy także liczby pochodzące od konkurencji;
  • SearchMetrics – program, skupiający się na coraz bardziej wymagającym świecie jakości strony.

 

3. Ręczne sprawdzanie pozycji w Google

Jeśli nie chcesz korzystać z narzędzi, zawsze możesz samemu wpisać interesujące Cię słowa kluczowe w wyszukiwarkę Google. Jednakże wtedy trzeba pamiętać, że wyniki będą wyświetlane według reguł algorytmu Google, co znacznie utrudnia pracę nad SEO.

Podsumowanie

Wszystkie omówione opcje, czyli Google Analytics, aplikacje SEO i ręczne sprawdzanie pozycji w Google, mają swoje wady i zalety. Wybór najlepszej opcji dla własnej strony zależy od celów, jakie chcemy osiągnąć. Ważne, aby pamiętać, że praca nad pozycjonowaniem wymaga czasu i systematycznego podejścia.

Dlatego warto regularnie monitorować pozycje naszej strony w wyszukiwarce internetowej, aby wiedzieć, na czym stoimy i jakie działania poprawić, by zwiększać naszą widoczność w sieci. Niezależnie od wybranej opcji, należy pamiętać o optymalizacji strony pod kątem SEO, dzięki czemu uzyskamy lepsze wyniki i większą liczbę odwiedzin.

 

4. Inne narzędzia SEO

Ponadto istnieją również inne narzędzia SEO, takie jak:

 

  • Ahrefs – narzędzie do badania linków internetowych, analizy ruchu na stronie oraz słów kluczowych;
  • BuzzSumo – narzędzie do badania viralności i popularności treści w mediach społecznościowych;
  • Google Search Console – narzędzie od Google, które umożliwia badanie pozycji strony, analizę ruchu, ustalenie problemów technicznych i optymalizację;
  • Majestic – narzędzie do analizy danych linków internetowych;
  • SE Ranking – narzędzie do analizy pozycji i słów kluczowych, monitorowania konkurencji oraz optymalizacji SEO.

 

Wybór narzędzia zależy od potrzeb i zamierzeń, jakie mają osoby dbające o SEO swojej strony internetowej.

Jako asystent w systemie AI, nie jestem w stanie dokładnie określić, jakie narzędzia będą najlepsze dla Twojej strony. Zalecamy jednak, aby przetestować różne opcje i wybrać te, które najlepiej spełniają Twoje potrzeby. Pamiętaj, że praca nad SEO wymaga systematyczności i cierpliwości, ale może przynieść znaczne korzyści w postaci lepszych wyników wyszukiwania i większej liczby odwiedzin na Twojej stronie internetowej!

Jak sprawdzic jak pozycjonuje się strona?