Jak zrobić audyt SEO samemu?

Jak zrobić audyt SEO samemu?

Audyt SEO jest kluczowym krokiem do optymalizacji pozycjonowania stron internetowych. Przeprowadzenie go samodzielnie gwarantuje bezpłatny, szczegółowy wgląd w optymalizację witryny. Pomoże Ci on określić najlepsze praktyki dla Twojej witryny, poprawić jej widoczność i uzyskać przewagę nad konkurencją.

Krok 1: Obserwuj mierniki

Pierwszy krok audytu SEO składa się z oceny mierników w wyszukiwarkach, które mogą wpływać na widoczność Twojej witryny. Należą do nich między innymi zoptymalizowane adresy URL, metatagi, czy też stosowanie indeksowania w wyszukiwarkach. Jeśli nie będziesz przestrzegać tych mierników, Twoja witryna będzie miała niższą pozycję w wyświetlaniu.

Krok 2: Sprawdź szybkość wczytywania

Jeśli Twoja witryna wczytuje się zbyt wolno, może to zniechęcić potencjalnych gości, którzy będą szukać witryn o lepszej szybkości. Aby to sprawdzić, możesz użyć narzędzi Google PageSpeed Insight. Te narzędzia wyświetlą wskazówki na temat optymalizacji strony, z których można skorzystać, aby zwiększyć szybkość ładowania witryny.

Krok 3: Skontroluj treść

Sprawdź i upewnij się, że treść na Twojej stronie jest zoptymalizowana pod kątem wyszukiwarek. Oznacza to, że treść powinna być oryginalna, unikalna i przyciągająca. Powinny istnieć też odnośniki do innych stron, linki wewnętrzne i słowa kluczowe wprowadzone w optymalny sposób.

Krok 4: Oceń użyteczność

Innym ważnym elementem audytu SEO jest ocena użyteczności strony. Aby to zrobić, zapytaj użytkowników o ich ocenę witryny. Dowiesz się, co mogłoby zostać usprawnione lub zmienione, aby poprawić wrażenia i zwiększyć użyteczność. Mogą to być małe zmiany, ale mogą mieć duży wpływ na widoczność strony w wynikach wyszukiwania.

Krok 5: Monitoruj ruch

Monitorowanie ruchu jest ważnym elementem audytu SEO. Odnotuj liczbę odwiedzających, ich źródła, które strony są najczęściej odwiedzane i jak długo pozostają na Twojej stronie. Wszystko to pomoże Ci zrozumieć zachowanie i preferencje Twoich gości.

Krok 6: Wykonaj audyt zaplecza

Audyt zaplecza SEO jest bardzo ważnym elementem. Oznacza to, że musisz sprawdzić linki, które prowadzą do Twojej strony oraz te, które wyróżniają Twoją stronę w wynikach wyszukiwania. Zwróć uwagę na to, jakie linki są dostępne i jakie można dodać, aby witryna mogła wyświetlać się wyżej w wynikach wyszukiwania.

Audyt SEO zarówno dla małych, jak i dużych witryn internetowych jest ważną częścią procesu SEO i jest ważne, aby był regularnie wykonywany. Upewnij się, że korzystasz z narzędzi dostępnych za darmo, aby móc wypełnić audit bez korzystania z usług profesjonalnego firmy.

Czy istnieją narzędzia do automatycznego audytu SEO?

Tak, istnieje wiele narzędzi do automatycznego audytu SEO m.in. Moz, SEMRush, Ahrefs, Ryte czy DeepCrawl. Są one szczególnie przydatne w wymiarze audytu technicznego. Jednak w wymiarze strategii SEO i ogólnych aspektów rankingowych, zwykle zaleca się korzystanie z usług profesjonalnego doradcy SEO.

Jak zrobić audyt SEO samemu?

Dodaj komentarz