Optymalizacja zdjęć pod SEO – jak to zrobić?

Optymalizacja zdjęć pod SEO – jak to zrobić?

Optymalizacja zdjęć to ważny aspekt SEO, który może przyczynić się do wyższych pozycji witryny w wynikach wyszukiwania. Świetnie wydajna optymalizacja zdjęć stron internetowych, skutecznie poprawia widoczność dla użytkowników sieci, a także pomaga wyświetlać cenne treści. Oto kluczowe elementy do przeprowadzenia optymalizacji zdjęć pod SEO.

Jaki typ zdjęć wybrać?

Aby zapewnić dobre rezultaty optymalizacji zdjęć, najlepiej zdecydować się na typ JPG. Są one wystarczające do wyświetlania nieruchomych obrazów w wysokiej jakości. Natomiast format PNG poleca się przy dużej ilości tła lub dowolnego Obrazu wektorowego. Format WEBP działa lepiej niż JPG w przypadku obrazów ruchomych. Dzięki temu można zaoszczędzić zasoby, bez obniżania jakości wyświetlanego obrazu.

Co z rozmiarem zdjęć?

Optymalizacja zdjęć pod SEO obejmuje idealne dopasowanie rozmiaru obrazu do wartości zawartych w HTML. Jeśli zdjęcie ma wymiary 400 x 300 px, wartości okienka powinny wynosić 400 x 300 px. Pozwoli to na większą szybkość ładowania strony i lepszą widoczność dla użytkowników sieci. Ponadto warto pamiętać ,że rozmiar oraz format zdjęcia powinny być ściśle dostosowane do rozdzielczości ekranów użytkowników.

Co z nazwą i tagami zdjęcia?

Warto także zadbać o odpowiednią nazwę zdjęcia i dobrze dobrane tagi. Nazwa zdjęcia na stronie internetowej powinna być trafna i opisywać zawartość ilustracji. Jeśli na przykład nasz obraz przedstawia plażę, jego nazwa powinna odzwierciedlać to „Piasek-na-plazy.jpg”. Tagi powinny być konkretne i adekwatne do gatunku wyświetlonych treści. O to należy zadbać szczególnie jeśli obrazy mają działać jako idealne tło do pozostałych elementów strony internetowej.

Jak zmniejszyć wielkość zdjęć?

Aby zmniejszyć wielkość zdjęcia, można skorzystać z narzędzi do optymalizowania, które oferuje większość popularnych edytorów grafiki. Oprócz tego można skorzystać z online narzędzi do optymalizacji obrazów. Po zoptymalizowaniu zdjęcia można wprowadzić własne modyfikacje z zachowaniem zasad optymalizacji zdjęć w SEO.

Optymalizacja zdjęć to klucz do sukcesu SEO. Niezależnie od tego, czy jest to strona firmowa, witryna sklepu internetowego, czy platforma społecznościowa, odpowiednio przygotowane zdjęcia mogą znacząco poprawić widoczność witryny. Zatem, skorzystaj z powyższych wskazówek, aby wykonać optymalizację zdjęć pod SEO.

Jakie są najlepsze narzędzia do optymalizacji zdjęć pod SEO?

1. Yoast SEO Image Optimizer: narzędzie do optymalizacji zdjęć dla WordPress, pozwala automatycznie dostosowywać formaty i rozmiary zdjęć do potrzeb witryny.

2. Kraken.io: narzędzie do optymalizacji zdjęć online umożliwiające wybór formatu, w którym zdjęcia mają być przesyłane. Jest także skutecznym narzędziem do redukcji rozmiaru pliku.

3. Optimizilla: narzędzie do optymalizacji zdjęć na stronach internetowych pozwalające zmniejszyć wielkość pliku i rozmiar obrazu.

4. Photoshop: podstawowe oprogramowanie do optymalizacji zdjęć dla webu, dla profesjonalistów, jako doświadczonych użytkowników, pozwala dostosować zdjęcie do potrzeb SEO.

5. Cloudinary: rozbudowane narzędzie do optymalizacji zdjęć, które umożliwia automatyczne ładowanie, transkodowanie i optymalizowanie Twoich obrazów.

Jak można optymalizować zdjęcia dla SEO?

1.Zoptymalizuj nazwy plików – Wybierz nazwy jasne i opisowe, w których występują słowa kluczowe, które odpowiadają tematyce zdjęcia. Postaraj się unikać zbyt długich i nieopisowych nazw.

2.Postaraj się zminimalizować rozmiar plików – Optymalizacja rozmiaru plików ładowanych na stronę pozwoli Ci na szybsze ładowanie witryny, co przekłada się na wyższe wyniki w wyszukiwarkach.

3.Użyj atrybutu ALT – Użyj atrybutu ALT, aby wyjaśnić treść obrazu lub wskazać słowa kluczowe odpowiadające tematyce obrazu. Atrybut ALT jest integralnym elementem linkbuildingu SEO, a także przydatny dla robotów, które nie potrafią oglądać obrazów.

4.Użyj wysokiej jakości zdjęć – Wysoka jakość obrazu wygląda lepiej i przyciąga uwagę użytkowników, ale pamiętaj, aby zachować odpowiedni stosunek jakości do wielkości. Nie chcesz przesadzać, obciążając serwer i powodując spowolnienie wczytywania stron.

5.Użyj atrybutu title – Atrybut title jest podobny do atrybutu ALT, ale jest dobrze widoczny dla użytkowników. Jest to krótka zawartość, która pojawia się po najechaniu kursorem myszy na obraz. Możesz dostosować swój atrybut title, aby przekazać użytkownikom informacje dotyczące Twojego obrazu.

Optymalizacja zdjęć pod SEO – jak to zrobić?